Isle of Man 2011 - Commonwealth Youth Games

Medal Table

 GSB
England 372416
Australia 292817
South Africa 8715
New Zealand 668
Wales 51110
Scotland 5611
Kenya 442
Malaysia 421
India 333
Northern Ireland 323

The Isle of Man 2011 Commonwealth Youth Games are now over. This website is closed and for reference purposes only. Some external links may no longer work.

 

For the latest news and information, please visit the Commonwealth Games Federation website.

Follow us:
info twitter facebook youtube

Site Provided By: Site Hosted By:

Results Just In

Rss icon

Rugby 7's
Rugby 7's Men
Grand Final Gold & Silver

Sun 11 Sep - 20:51.12

Rugby 7's
Rugby 7's Men
Bronze Medal Match

Sun 11 Sep - 20:18.25

Swimming
Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Final

Sun 11 Sep - 20:05.12

Rugby 7's
Rugby 7's Men
Grand Final Plate

Sun 11 Sep - 19:56.31

Swimming
Women's 4 x 100m Medley Relay
Final

Sun 11 Sep - 19:46.26

Boxing
Light Heavyweight Men
Final

Sun 11 Sep - 19:44.25

Rugby 7's
Rugby 7's Men
Grand Final Bowl

Sun 11 Sep - 19:35.58

Swimming
Men's 50m Freestyle
Final

Sun 11 Sep - 19:27.59

Home   >   Medals   >   Medal Winners
printer Printable version

Medal Winners

Viewing 74 Medal Winners (Page 1 of 2)
   All    All    Australia
SportEventCompetitorCountryMedal
Athletics 100m Hurdles Women Abbie Taddeo Australia Silver Silver
Athletics 100m Men Josh Clarke Australia Bronze Bronze
Athletics 110m Hurdles Men Anthony Collins Australia Silver Silver
Athletics 110m Hurdles Men Jack Edwards Australia Bronze Bronze
Athletics 1500m Women Sophie Linn Australia Silver Silver
Athletics 4 x 100m Relay Women Australia Australia Bronze Bronze
Athletics 400m Hurdles Women Tatum Shaw Australia Gold Gold
Athletics 800m Women Rochelle Kennedy Australia Silver Silver
Athletics Discus Throw Women Taylah Sengul Australia Gold Gold
Athletics Hammer Throw Women Mikki Genge Australia Bronze Bronze
Athletics Javelin Throw Men Luke Cann Australia Silver Silver
Athletics Long Jump Men Angus Gould Australia Gold Gold
Athletics Long Jump Women Naa Anang Australia Silver Silver
Athletics Long Jump Women Margaret Gayen Australia Bronze Bronze
Athletics Shot Put Women Taylah Sengul Australia Silver Silver
Athletics Triple Jump Women Nat Apikotoa Australia Gold Gold
Boxing Flyweight Men Jackson Woods Australia Silver Silver
Boxing Light Heavyweight Men Brandon Allan Australia Gold Gold
Boxing Light Welterweight Men Daniel Lewis Australia Gold Gold
Boxing Middleweight Men Dylan Hardy Australia Gold Gold
Cycling Criterium Men Robert McCarthy Australia Gold Gold
Cycling Criterium Men Jack Beckinsale Australia Bronze Bronze
Cycling Road Race Men Caleb Ewan Australia Gold Gold
Cycling Road Race Men Jack Beckinsale Australia Bronze Bronze
Cycling Road Race Team Men Australia Australia Gold Gold
Cycling Road Race Team Women Australia Australia Silver Silver
Cycling Road Race Women Emily Roper Australia Silver Silver
Cycling Time Trial Men Alex Morgan Australia Gold Gold
Cycling Time Trial Men Jack Beckinsale Australia Silver Silver
Cycling Time Trial Team Men Australia Australia Gold Gold
Cycling Time Trial Team Women Australia Australia Bronze Bronze
Cycling Time Trial Women Jess Allen Australia Silver Silver
Gymnastics Men's Floor CIII Declan Stacey Australia Gold Gold
Gymnastics Men's Still Rings CIII Tyson Bull Australia Silver Silver
Gymnastics Men's Team CIV Australia Australia Bronze Bronze
Gymnastics Women's Balance Beam CIII Emma Nedov Australia Gold Gold
Gymnastics Women's CIV Australia Australia Bronze Bronze
Rugby 7's Rugby 7's Men Australia Australia Bronze Bronze
Swimming Men's 100m Backstroke Robert Gerlach Australia Silver Silver
Swimming Men's 100m Breaststroke Tommy Sucipto Australia Silver Silver
Swimming Men's 100m Butterfly Chris Raven Australia Gold Gold
Swimming Men's 100m Freestyle Te Haumi Maxwell Australia Gold Gold
Swimming Men's 1500m Freestyle Jarrod Poort Australia Gold Gold
Swimming Men's 1500m Freestyle Eugene Tee Australia Bronze Bronze
Swimming Men's 200m Breaststroke Tommy Sucipto Australia Silver Silver
Swimming Men's 200m Freestyle Jarrod Poort Australia Bronze Bronze
Swimming Men's 200m Individual Medley Eugene Tee Australia Silver Silver
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay Australia Australia Gold Gold
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay Australia Australia Gold Gold
Swimming Men's 400m Freestyle Jarrod Poort Australia Silver Silver
< Previous Next >